İsrail, Doha’daki müzakere heyetini geri çağırdı: Tel Aviv’deki protestoda 4 gözaltı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve başta Mısır ve Katar olmak üzere arabulucu ülkelerin ateşkes ve rehine takası anlaşmasına varılması için çabaları sürerken, İsrail, Katar’ın başkenti Doha’daki müzakere heyetini ülkeye geri çağırdı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, üst düzey İsrailli bir yetkili, 26 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, Hamas’ın taleplerini gerekçe göstererek müzakerelerin ‘çıkmaza girdiğini’ savundu. Doha’daki müzakerelere İsrail adına katılan Mossad heyetine yakın yetkili, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinwar’ı ‘Ramazan sırasında savaşı kızıştırmaya yönelik daha geniş çabasının’ bir parçası olarak diplomasiyi sabote etmekle suçladı.

TEL AVİV’DE 300 EYLEMCİ ASKERİ KARAGAHIN ÖNÜNDE TOPLANDI

İsrail, son haftalarda Gazze’de ateşkes ve Hamas ile rehine takası konusunda dolaylı olarak yürütülen görüşmelerde geçici bir ateşkes talep ediyor. Hamas ise Gazze’ye yönelik saldırıların tamamen sona ereceği bir ateşkes kararı alınmasını istiyor. İsrailli yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de rehin tutulan İsraillilere karşılık serbest bırakılacak Filistinli tutukluların sayısını iki katına çıkarmayı ve yerinden edilmiş bazı Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin kuzeyine dönmesini kabul ettiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ofisinden dün yapılan açıklamada Hamas ‘sanrısal’ taleplerde bulunmakla suçlanmış, Filistinlilerin bir anlaşma yapmakla ilgilenmediği iddia edilmişti. İsrail’in Doha’daki müzakere heyetini geri çağırmasının ardından, Tel Aviv’de yaklaşık 300 kişilik bir grup Kirya askeri karargahı önünde toplandı. Aralarında rehine yakınlarının da olduğu eylemciler rehinelerin serbest kalması için anlaşma talep etti. Bazı eylemciler, tepki göstermek için kendilerini kafeslerin içine kilitlerken, eylemcilerin ellerinde Gazze’de rehin tutulan sevdiklerinin fotoğrafları vardı.

TEL AVİV’DE EN AZ 4 EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI

The Times of Israel’in aktardığına göre, Kirya’nın dışındaki eylemler sırasında İsrail polisi aralarında rehine yakınlarının da olduğu en az dört kişiyi gözaltına aldı.

Bazı rehine yakınlarının ve diğer eylemcilerin İsrailli rehineleri temsilen koyduğu kafeslerle Begin Sokağı’nı bloke ettiği, gözaltına alınan dört eylemciden ikisinin halen rehin tutulan 9 yaşındaki Ohad Munder-Zichri’nin yakınları olduğu ifade edildi.

İsrail polisi ise konuya ilişkin açıklamasında Tel Aviv’deki ‘yasadışı gösteri’ sırasında dört eylemciyi gözaltına aldıklarını belirtti. Polisin açıklamasında, polis memurlarının ‘gerekli olan hassasiyet ile hareket ettiği ve yasal olmamasına rağmen bazı rehine ailelerinin protestosuna izin verdiği’ kaydedildi. Polis, bazı eylemcilerinin Ayalon yoluna giderek trafiği durdurmak istediğini ve ‘kamu düzenini bozduğunu’ iddia etti. Polis, dört protestocuya ‘trafiği sekteye uğrattıkları için’ para cezası verildiğini de belirtti.

HANİYE, HAMANEY İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, dün beraberindeki heyetle birlikte İran’da İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile bir araya geldi. Hamaney’in resmi sosyal medya X (eski adıyla Twitter) hesabından da görüşmede çekilen bir fotoğraf paylaşıldı.

ABD: FİLİSTİNLİ SİVİLLERİ KORUMAK AHLAKİ BİR GEREKLİLİK

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de dün İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve beraberindeki heyet ile Savunma Bakanlığı binasında bir araya geldi. Austin, kapalı toplantıya geçilmeden önce yaptığı konuşmada, amaçlarının İsrail’i ve bölgeyi daha emniyetli kılmak olduğunu savunarak, “Sürekli olarak söylediğim gibi Filistinli sivilleri korumak hem ahlaki bir gereklilik hem de stratejik bir zorunluluktur” ifadesini kullandı.

Gazze’de sivil kayıpların çok fazla, insani yardımın çok az olduğunu belirten Austin, “Gazze bir insanı felaket yaşıyor ve durum daha da kötüleşiyor. Açlığın önlenmesi için yardımların acilen artırılmasına ihtiyacımız var ve deniz yoluyla geçici bir insani koridor açma çalışmalarımız buna yardımcı olacak. Ancak asıl önemli olan hala kara yoluyla yapılan yardım dağıtımını genişletmektir” diye konuştu.

GALLANT: BASKIYI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR

Toplantıda, İsrailli mevkidaşı ile Gazze’deki insanı krizin acil bir şekilde nasıl hafifletebileceği konusunu tartışacaklarını belirten Austin, Refah’taki 1,5 milyon Filistinli sivilin güvenliğinin de ABD için en önemli önceliklerden biri olduğunu öne sürdü.

Austin, İsrail ile Hamas’ın yenilgiye uğratılması hedeflerini paylaşmaya devam ettiklerini de kaydederek, bu nedenle Hamas unsurlarını hedef almak için toplantıda alternatif yaklaşımları da ele alacaklarını dile getirdi. Çatışma sona erdikten sonra İsrail’in güvenliği için plan yapılmasının önemine işaret eden Austin, Gazze’nin istikrara kavuşturulması için bölgesel ortaklar ve Filistin yönetimi ile yenilenmiş işbirliği çalışmaları da dahil olmak üzere iki devletli çözüm yolunda ilerlemek gerektiğini kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Gallant da ABD tarafı ile Gazze’de Hamas’ın yok edilmesi ve İsrailli rehinelerin kurtarılmasını tartışacaklarını belirterek, “Rehineler meselesi ve Hamas’ın pozisyonları konusundaki müzakereler, askeri ve diplomatik çabalarımızda el ele vermemizi ve Hamas üzerindeki baskıyı artırmamızı gerektiriyor” diye konuştu.

Yoav Gallant, konuşmasında İsrail’in kuzey sınırında artan tehditlere de değinerek toplantıda ayrıca İsrail’in askeri üstünlüğünü ve yeteneklerini güvence altına alacak stratejik konuları ve önemli işbirliğini de ele alacaklarını aktardı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x